Jak wybrać perfumy. Nuty zapachowe perfum Kobiety wybierające perfumy

Jak wybrać perfumy? Czym różnią się woda perfumowana i toaletowa?

Jak wybrać perfumy? To czasem ciężkie zadanie. Każdy z nas ma swój gust, preferencje, upodobania. A do tego dochodzi także unikalny zapach naszej skóry, okazja, która nam towarzyszy, jak również pora dnia i roku. Nie mniej ważna jest nasza osobowość, charakter. Warto poznać rodzaje produktów zapachowych, sposoby na ich aplikację, a także nuty zapachowe w perfumach, by odpowiedzieć sobie na pytanie “Jakie perfumy będą idealnie dla mnie?". Zapraszamy na porady stworzone przez ekspertów Rozlewni Perfum Insity.

Jak wybrać perfumy

Jak wybrać perfumy? Perfumy, woda toaletowa czy woda perfumowana?

Na początku warto określić nasze potrzeby, ale i oczekiwania. Wody zapachowe różnią się bowiem od siebie w zależności od stężenia olejków, a także ilości alkoholu w danej kompozycji. Zawartość procentowa tych dwóch składników determinuje, jak długo zapach będzie utrzymywał się na skórze oraz ubraniach. Zasada jest prosta – im wyższe stężenie, tym bardziej intensywny zapach, a tym samym – dłużej pozostaje na naszej skórze. Wyróżniamy wodę toaletową, perfumowaną, jak również perfumy. Często pojęcia używane są zamiennie, ale istnieje między nimi różnica. Czym się charakteryzują?

Perfumy

Są zdecydowanie najbardziej intensywne, gdyż w ich składzie znajdziemy najwyższą procentową ilość olejków zapachowych, absolutu oraz innych specyfików i esencji, których stężenie wynosi ok. 20~40%. Rozpuszczane są w alkoholu 90~96%. Na skórze utrzymują się przez wiele godzin (a nawet dni!). Stosuje się je głównie wieczorem.

Trwałość perfum

Niesamowita woń oraz intensywność powodują, że wystarczy zaledwie kilka kropli perfum skropionych na ciało, aby zapach pięknie rozwijał się, a przy tym utrzymywał na skórze nawet do kilku dni.

Woda perfumowana

Oznaczana jako EDP od francuskiego określenia eau de parfum, należy do najczęściej dostępnych, a jednocześnie najpopularniejszych produktów zapachowych. Znajdziemy w niej ok. 15~40% olejków  rozpuszczonych w  90% alkoholu. Zwykle wybierana jest na popołudnie, często także na nieoficjalne spotkania. Polecana jest na chłodniejsze dni.

Jak stosować wodę perfumowaną?

Silny i długo utrzymujący się zapach wody perfumowanej na skórze osiągniemy spryskując się nią przed założeniem ubrań. Pamiętajmy jednak, by zachować umiar, aby nie przesadzić z intensywnością, która może zmienić się w zbyt mocny, a przy tym drażniący zapach.

Woda toaletowa

Stężenie olejków w wodzie perfumowanej waha się między 7, a 12%. Esencja rozpuszczona jest w alkoholu 60~85%. Często oznaczana jako EDT. Początkowo używana była do kąpieli – stąd jej nazwa. Jednak dziś stosowana jest na skórę bezpośrednio. Warto wspomnieć też o wodzie kolońskiej, która to posiada zwykle ok 50% mniej absolutu niż woda toaletowa. Na 4~7% olejków rozpuszczonych przypada 70~80% alkoholu. Woda kolońska jest zwykle wybierana poranną porą, w cieplejsze dni.

Dla kogo woda toaletowa?

Na rynku znajdziemy wiele kompozycji wód toaletowych, stworzonych z myślą przede wszystkim o mężczyznach, którzy chętnie sięgają po nie zwłaszcza w letnie dni. Szukamy wtedy lekkości, świeżości, a nie intensywności. Właśnie te cechy odnajdziemy wśród produktów, które nazywamy wodą toaletową.

Jak wybrać perfumy dla siebie?

Wypróbuj na swojej skórze. Nie dla każdego ten sam perfum bezie odpowiedni, jak również – każda skóra może inaczej reagować. Najlepiej więc próbować na sobie, bezpośrednio, a nie na przeznaczonych do tego kartonikach.

Przygotuj skórę. Wybierasz swój zapach? Pamiętaj, by uwolnić skórę od innych zapachów. Najlepiej nie używaj kosmetyków zapachowych, zanim wybierzesz się na poszukiwania.

Otocz się zapachem przez kilka godzin. Na początku każdy pachnie inaczej. W miarę jak nuty głowy przechodzą w serce, a kolejno bazę, zapach zmienia się oraz rozwija. Dlatego tez dobrze sprawdzić, jak perfumy zachowują się kilka godzin po aplikacji.

Nie sprawdzaj wszystkich zapachów “na raz". Nasz nos ma ograniczone możliwości rozpoznawania zapachu. Jeżeli dostanie dużo intensywnych bodźców, w krótkim okresie czasu, przestanie czuć cokolwiek. Dobrym pomocnikiem w neutralizowaniu zapachu są ziarna kawy. Aromatyczny zapach kawy niweluje oraz rozprasza inne zapachy, a dzięki temu pozwala nam poczuć kolejne wyraźniej.

Nadal nie jesteś pewny jak wybrać perfumy dla siebie?

Pracownicy Rozlewni Perfum Insity chętnie pomogą Ci wybrać idealny zapach. Perfumy to nasza pasja, w którą codziennie wkładamy ogrom serca, zaangażowania oraz wykorzystujemy lata doświadczenia i naszą profesjonalną wiedzę. Trwałość perfum, bogaty asortyment, a także różnorodność nut zapachowych dla kobiet, mężczyzn oraz wersji zapachów unisex, czyni nas jedną z najlepiej zaopatrzonych perfumerii w Krakowie.

Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego, a także zapoznania się z ofertą online i zamawiania perfum dla siebie i bliskich.

Odwiedź nas także na Facebooku, gdzie publikujemy najnowsze promocje, inspirację oraz ciekawostki ze świata perfum!


Źródło: Krajski Stanisław. Perfumy. Instrukcja obsługi.