Reformulacja. Dlaczego perfumy pachną inaczej?

Reformulacja. Dlaczego perfumy pachną inaczej?

Reformulacja, czyli zmiana formuły perfum (receptury lub składu) sprawia, że bywamy zaskoczeni nową odsłoną naszych znanych, lubianych zapachów. Czasami zmiany są subtelne, a czasami wyczuwalne na tyle, że zaczynamy mieć wątpliwości, czy nasze perfumy są oryginalne, czy z naszym powonieniem wszystko w porządku, albo czy nasz gust wciąż jest taki sam.. 😉 Dziś przybliżymy temat reformulacji perfum i wyjaśnimy, dlaczego czasem znana kompozycja nagle zaskakuje nas swoim zapachem.

Reformulacja, co to?

Zmiana składu perfum, ich receptury oraz proporcji poszczególnych składników to reformulacja, która w praktyce oznacza:

  • zmianę składu perfum – dodanie lub wykluczenie składników z kompozycji;
  • wymianę składników naturalnych na syntetyczne odpowiedniki;
  • zmianę proporcji składników użytych w procesie przygotowania zapachu.

Reformulacja zapachu jest procesem, na który my, jako konsumenci, nie mamy wpływu. Zwykle marki nie decydują się na publiczne ogłaszanie zmian w składzie kompozycji w obawie przed utratą stałych wielbicieli danych perfum. Wprawny nos może jednak wyczuć nawet bardzo subtelną różnicę.

Po co stosuje się reformulację?

Zwykle zmiana składu jest koniecznością np. w przypadku zmiany składnika pochodzenia naturalnego, na jego syntetyczny odpowiednik. Nieco ponad 20 lat temu wprowadzono zakaz stosowania niektórych substancji. Dlatego składniki naturalne jak piżmo, cywet, ambra czy kastoreum powinny zostać zastąpione swoimi odpowiednikami. Syntetyczne odpowiedniki odzwierciedlają bardzo dobrze naturalne substancje, jednak nie posiadają takiej głębi i złożonego aromatu. Przez swoją strukturę i sposób powstania, nie są w stanie idealnie oddać charakteru danego składnika, a to może wpłynąć na całokształt kompozycji.

IFRA, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapachów

W Genewie w roku 1973 powstała organizacja IFRA (International Fragrance Association), która dba o bezpieczeństwo konsumenckie, a także czuwa nad porządkiem i ładem w perfumeryjnym świecie. Eksperci pracujący w IFRA badają składniki używane w produkcji zapachów. Na podstawie wykonanych badań, co roku publikowana jest lista substancji, które mogą w bliższej lub dalszej przyszłości skutkować wywołaniem reakcji alergicznej, a tym samym negatywnie wpłynąć na zdrowie. Ze względu na bezpieczeństwo swoich klientów, żaden dom perfumeryjny nie ośmieli się sprzeciwić tym zaleceniom, dlatego też dane składniki muszą zostać wycofane i zamienione na inne.

nietypowe składniki perfum
reformulacja perfum

Reformulacja perfum wynikiem oszczędności?

Niestety, chociaż wolelibyśmy tego nie przyznawać, czasem zmiana składu perfum podyktowana jest cięciem budżetu. Naturalne składniki są często bardzo drogie, a wydobycie odpowiedniej esencji również generuje koszty. Znacznie łatwiej jest skorzystać z syntetycznych składników, a tym samym zaoszczędzić w procesie produkcji.

Dlaczego moje perfumy, mimo że są nowe, nie pachną już tak samo?

Jeżeli zapach, mimo nowości, nie pachnie tak samo, jak poprzednie wersje, bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia z reformulacją perfum. Czasami różnica nie jest na tyle wyraźna, by nam przeszkadzać, a czasem nawet poprawia kompozycje. Jeżeli jednak nie jesteśmy zadowoleni z zapachu, może warto rozważyć znalezienie czegoś zupełnie nowego? W naszej Rozlewni Perfum Insity chętnie pomożemy znaleźć nowy, ukochany zapach. Posiadamy ogromny wybór perfum dla kobiet, mężczyzn, a także wersje unisex.

Pamiętaj

Odczuwanie zapachu może być inne, jeżeli jesteś lekko przeziębiony, zmęczony lub gdy perfumy są źle przechowywane. Na każdej skórze zapach będzie wchodził w inną reakcję ze względu na pH skóry i jej indywidualne predyspozycje.

Nie jesteś pewny jak wybrać perfumy dla siebie?

Pracownicy Rozlewni Perfum Insity chętnie pomogą Ci wybrać idealny zapach.. i nie tylko! Możesz na nas liczyć podczas wyboru perfum na co dzień i wyjątkowe chwile. Perfumy to nasza pasja, w którą codziennie wkładamy ogrom sercazaangażowania oraz wykorzystujemy lata doświadczenia i naszą profesjonalną wiedzęTrwałość perfum, a także różnorodność nut zapachowych dla kobietmężczyzn i wersji zapachów unisex, czyni nas jedną z najlepiej zaopatrzonych perfumerii w Krakowie. Ponadto posiadamy bogaty asortyment zapachów do domu. Doradzamy także w kwestii olejków zapachowych oraz eterycznych. Sprawdź lampy katalitycznepatyczki zapachowe oraz świece zapachowe (również wegańskie!), czy olejki zapachoweeteryczne.

Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego, a także zapoznania się z ofertą online i zamawiania perfum dla siebie i bliskich.

Odwiedź nas także na Facebooku, gdzie publikujemy najnowsze promocje, inspirację oraz ciekawostki ze świata perfum!